1

Temat: BATON czyli palka teleskopowa

postawie wam pytanie jak oceniacie przydatność batona w samoobronie????

2

Odp: BATON czyli palka teleskopowa

Mam palke teleskopowa, bardzo dobra rzecz.
jeśli uzywana do samoobrony.
Bezpieczniejsza niz gaz w sprayu, ale i trudniejsza w uzycia.
Zla dla czesci kobiet i ludzi, którzy beda sie bali komuś nią potem jebnąć w leb.

3

Odp: BATON czyli palka teleskopowa

Mozna tym kogoś bardzo zdenerwowac...

4

Odp: BATON czyli palka teleskopowa

Mam palke teleskopowa, bardzo dobra rzecz.
jeśli uzywana do samoobrony.
Bezpieczniejsza niz gaz w sprayu, ale i trudniejsza w uzycia.
Zla dla czesci kobiet i ludzi, którzy beda sie bali komuś nią potem jebnąć w leb.
TO MALE WYJASNIENIE TEMATU które OPISZE uwzględnię POLSKIE REALIA PRAWNE.
  TEKST OPUBLIKOWANY NA FORUM SFD.
Martwe prawo to w polskiej rzeczywistości nic nadzwyczajnego.
dostęp do broni w naszym kraju jest bardzo utrudniony, ale nie do konca.
W rozumieniu USTAWY z dnia 21 maja 1999 r.
o broni i amunicji (art.
4.1.) bronia sa: . narzędzia i urzadzenia, których uzywanie moze zagrazac zyciu lub zdrowiu; . bron biala w postaci: kastetów i nunczakow, . palek posiadajacych zakonczenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału (czyli metalowe palki teleskopowe, palki wielofunkcyjne typu Tonfa posiadajace wkładkę z metalowej rurki, tzw.
policyjne - przyp.
autora) oraz inne.
Jest to wiec bron, ktora posiada ogromna rzesza osob.
Posiadaczami tych narzędzi są m.in.
adepci sztuk walki, kierowcy komunikacji miejskiej, kierowcy taksowek, bramkarze na dyskotekach i w klubach, ochroniarze (zgodnie z obowiazujacym prawem tylko licencjonowani pracownicy ochrony mogą posiadać i używać srodkow przymusu bezpośredniego w postaci np.
palek wielofunkcyjnych typu Tonfa, a juz palek teleskopowych niestety nie). Jak do tej pory tylko w służbach państwowych uregulowano posiadanie i uzywanie palek teleskopowych.Oto krotka historia pana Krzysztofa B.
Kruszewskiego.
Przed kilkoma tygodniami zakupił za pośrednictwem nternetu (platforma www.lapolicegear.
com) trzy palki teleskopowe produkcji ASP.
Dwie takie same palki zakupił podobna droga pol roku temu i po opłaceniu stosownych naleznosci celnych odebrał za pośrednictwem agenta UPS.
Tym razem urzędnicy celni wstrzymali przesylke, twierdząc ze - zgodnie z Ustawa o broni i amunicji - zakupione palki należy uznać za bron, a zatem na ich odbiór niezbedne jest stosowne pozwolenie.
Pan Krzysztof zwrócił sie do wydziału Postepowania Administracyjnego Komendy stołecznej Policji, gdzie przed laty otrzymał pozwolenie na posiadanie broni palnej "do sportu" oraz nieco później "do ochrony osobistej". Niestety informacje, jakie otrzymał w Komendzie stołecznej Policji, a później w Komendzie głównej Policji stanowia, ze Policja tego rodzaju sprzętu za bron nie uznaje, a zatem pozwoleń na ich posiadanie nie moze wydac.
W ten sposob znalazł sie w sytuacji bez wyjscia - urząd Celny oczekuje od niego pozwolenia na zakup i posiadanie broni (palek teleskopowych), a zadna instytucja w Polsce podobnego pozwolenia wydac nie moze, bo tego rodzaju palek teleskopowych za bron nie uznaje.
Pracownicy wydziału Postepowania Administracyjnego Komendy stołecznej Policji poradzili mu, aby zwrócił sie do Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce jako najbardziej odpowiedniego miejsca, które moze wydac respektowane przez urząd Celny zaswiadczenie/certyfikat swiadczacy, ze palki teleskopowe ASP nie stanowią broni w rozumieniu obowiazujacej Ustawy o broni i amunicji.
Pan Krzysztof zdajac sobie sprawe, ze koszt ekspertyzy przekroczy wartość samych palek, postanowił walczyc o swoje racje.
Po przekazaniu opinii wydanej przez WITU przedstawicielowi urzędu Celnego, palki zostały mu wydane.
poniżej fragmenty ekspertyzy z WITU: "Zakres ekspertyzy: . Analiza zapisów Ustawy z dnia 21 maja 1999 r.
o broni i amunicji dotyczących broni bialej, w tym palek.
. Ogolna konstrukcja i budowa palek poddanych ekspertyzie.
. Okreslenie twardości materialu, z jakiego wykonane są palki." "Wnioski: W wyniku przeprowadzenia badan i oględzin stwierdzono, ze poddane ekspertyzie palki teleskopowe firmy ASP: . w żaden sposob nie imitują oraz ze względu na swoj kształt nie są w stanie zastąpić jakichkolwiek przyrządów (narzedzi) do gry w bejsbol, w tym kija bejsbolowego; . nie posiadają zadnych ostrzy oraz innych ostrych krawędzi znajdujacych sie na zewnątrz palki badz ukrytych w jej wnetrzu; . posiadają zakonczenie wykonane z materiału o mniejszej twardości niz inne elementy konstrukcyjne palki (z wyjątkiem moletowanej gumowej tulei będącej chwytem palki); . nie posiadają zadnych wkładek wewnętrznych (w tym z ciężkiego materialu). Teleskopowa konstrukcja palek wymaga, by palki wykonane byly z tulei (pustych wewnątrz rurek) i zastosowanie jakichkolwiek wewnętrznych wkładek przy przyjetym sposobie dzialania palek jest niemozliwe." Nie jest to jedyna tego typu ekspertyza palek teleskopowych.
Na przykład ekspertyza palek teleskopowych wydana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy głównej Policji stwierdza oficjalnie i jednoznacznie, ze palka teleskopowa ASP nie jest bronia w sensie definiowanym przez aktualnie obowiazujaca ustawę o broni i amunicji.
Po tej krótkiej historii nasuwa sie kilka spostrzezen.
Po pierwsze - co to znaczy z "ciezkiego i twardego materialu"? Gdzie jest gorna granica ciężaru i twardosci? Czy jest mozliwa do ustalenia owa granica w dobie stosowania nowych materialow i technologii do produkcji ww.
elementow? Pojecie uzyte w ustawie jest dość enigmatyczne i pozostawia możliwość wielu interpretacji i mozliwosci obejscia prawa.
Czy o to chodziło ustawodawcy? tworząc nowa ustawe, moze należałoby odnieść sie na przykład do definicji paralizatorow, gdzie jasno i wyraźnie wyznaczona jest granica pomiędzy jednymi a Snodgras-Aimi.
Po Snodgras-Aie - kupienie palki teleskopowej lub wielofunkcyjnej nie sprawi nikomu trudnosci.
Niekoniecznie, tak jak pan Krzysztof, musimy kupować za granica, mozna je dostać w sklepach sportowych, z bronia, a nawet w sklepach wedkarskich.
Handlem na duza skale zajmują sie sklepy internetowe.
Rodzi sie kilka pytan, bo jeżeli palki to bron, to wszystkie podmioty handlujące takimi akcesoriami powinny miec odpowiednie zezwolenia, czyli koncesje na obrót bronia.
Watpie, zeby tak bylo, a wiec handel jest w zasadzie nielegalny.Malo tego, w załączniku nr 1 do ROZPORZADZENIA RADY ministrów z dnia 3 grudnia 2001 r.
w sprawie rodzajów broni i amunicji oraz wykazu wyrobow i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagana koncesja, w punkcie 9 podpunkt 3 znajdujemy juz konkretny zapis, jakie palki podlegają sprzedaży koncesjonowanej, tj.
"palki stosowane w silach zbrojnych, formacjach uzbrojonych oraz ochronnych, w tym: palki wielofunkcyjne (tzw.
palki Tonfa, palki teleskopowe, szturmowe i obezwladniajace)". W tym przypadku ustawodawca użył sformulowania niepozwalającego na dowolna interpretacje przedmiotu podlegającego koncesjonowanej sprzedazy.
Nastepne pytanie: czy sprzedajacy sprawdzaja, komu sprzedaja palki? Czy informują klientów o kwalifikacji prawnej zakupionego przedmiotu (palki), a tym samym odpowiedzialności karnej? jeżeli chodzi o pozwolenie na posiadanie takowych, to jest to niemożliwe do sprawdzania, ponieważ nie ma czegoś takiego jak pozwolenie na posiadanie palki teleskopowej lub Tonfy.
W obecnym stanie prawnym nie jest mozliwe wydanie pozwolenia na wyzej wymieniona bron przez organ wlasciwy, tj.
komendanta powiatowego (miejskiego) Policji z uwagi na to, ze w rozporzadzeniu MSWiA z dnia 2 marca 2 r.
w sprawie szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji... (Dz.
U.
Nr 19, poz.
24 z pozn.
zmianami) nie został wskazany cel, w jakim pozwolenie na te egzemplarze broni bialej moze zostać wydane.
Pozostaje jeszcze problem wieku nabywajacych.
Sklepy, które sprzedaja bezposrednio, wiedza, komu przekazują towar - osobie doroslej czy dziecku.
jeżeli chodzi o sprzedaż przez internet, niestety, sprawdzenie wieku jest kłopotliwe (bron moze dostać sie w ręce dzieci). Po trzecie - tak jak w przypadku służb celnych, które mialy problem z identyfikacja, czy sprowadzane palki są bronia czy nie, tak tez przypuszczam, ze większość służb odpowiadających za bezpieczeństwo spoleczenstwa bedzie miało ten sam problem.
Po co wiec było wpisywanie palek na listę broni, jeżeli jest klopot z okresleniem, ze jest to bron.
Kolejna sprawa, skąd stroze prawa, nawet przy rutynowej kontroli i znalezieniu palki u osoby przeszukiwanej,moga określić natychmiast, czy znaleźli bron czy nie.
Przeciez inne procedury obowiązują przy znalezieniu broni (nielegalnej) u delikwenta a inne, gdy takowej nie posiada.
Najprawdopodobniej przy takiej kontroli skończy sie tylko na wyjasnieniu, ze nosimy palke dla wlasnego bezpieczeństwa (gdy nam zarekwiruja, to oczywiście moze okazać sie to naduzyciem). Po zarekwirowaniu możemy zrobić to samo, co pan Kruszewski i wprawić Policje w zaklopotanie.
Po czwarte - biorąc pod uwagę liczbę podejmowanych tematów dotyczących legalności posiadania palek, glownie w środowiskach osób ćwiczących roznego rodzaju sztuki walki, w których ćwiczy sie posługiwanie palkami, mozna dojsc do jednego wniosku - świadomość uwarunkowań prawnych, słusznych czy tez nie, osób poslugujacych sie palkami jest niewielka.
Wina za to obarczyłbym instruktorów i trenerow, którzy kładą zbyt maly nacisk na uświadamianie swoim uczniom, co jest zgodne z prawem a co nie jest.
Ta sama sytuacja dotyczy również pracowników ochrony biorących udzial w szkoleniach, na których temat palek teleskopowych jest pomijany, ponieważ jedyna palka uznana dla służb ochrony jest Tonfa.
jakość szkoleń i przygotowanie do posługiwania sie palkami to całkiem odrębny temat.
Podsumowanie - palki mozna kupic, nosić i dopiero uzycie jej moze przysporzyć nam wielu klopotow, ale moze rowniez, a moze przede wszystkim, ocalić nam zycie.
rzeczywistość wskazuje jasno - palki powinny byc legalne.
Ustawodawca powinien wycofać sie juz dawno z przepisow, które są martwe, nie do wyegzekwowania.
Palki teleskopowe stworzone zostały do samoobrony.
Zabic mozna nożem lub innym, dowolnym narzędziem codziennego uzytku, wygladem nieprzypominającym jakiejkolwiek broni: zelazkiem, krzeslem, sekatorem itd.
mało prawdopodobne, ze akurat przestępcy wyposaza sie w duza liczbę palek teleskopowych majac dodyspozycji szeroki wachlarz innych "narzedzi". A juz na pewno nie beda brali pod uwage, czy jest to bron w znaczeniu ustawy czy nie.
Za to ludzie chcacy sie bronic, a niestety ograniczenie dostępu do broni palnej jest bardzo duze, zostaliby pozbawieni rozterek legalne, a moze nie calkiem? _______________________________

5

Odp: BATON czyli palka teleskopowa

taka "lolka" to fajna rzecz.
.. gorzej jak sie ja dostanie xD

6

Odp: BATON czyli palka teleskopowa

Jutro to przeczytam, bo teraz mi sie nie chce.
Wiem jedynie, ze jest to przedmiot który moze sie przydac i nie bede mial klopotow z prawem gdy biorę ja ze soba, w przeciwieństwie do np kastetu.I zeby było jasne, ja nie jestem zadymiarzem 'cosl' Artysta jestem 'cosl' ':trening:'

7

Odp: BATON czyli palka teleskopowa

No prawo jest w tej kwestii niescisle.
możemy dojsc nawet do wniosku, ze potrzebujemy pozwolenia... ale nie ma nam kto go wydac.
odnośnie palek, wczoraj dowiedziałem sie ciekawej rzeczy.
Praktycznie cala Europa używa Tonfy, w Polsce również ja wprowadzono jakiś czas temu i choć jest grozniejsza od tych bialych gumowych palek ZOMOwcow, to sie przynajmniej nie kojarzy zle.Natomiast we Francji, od czasów Napoleona i jego ekonomicznych wyliczeń palki są nie oplacalne.
Dlatego tam policja leje w leb kolbami karabinow.
I w gruncie rzeczy są mniej delikatni niz polska policja.
U nas po prostu na skutek historii, prewencja i rozpędzanie sie zle kojarzy.
Zawsze policja jest zbyt brutalna, a wystarczy podemonstrowac w innym państwie - jak np w Rosji, czy chociaż w takiej Francji... tam sie nie cackaja.
Jest jeszcze jeden dziwny oddział policji który nie używa palek.
Policja konna w Danii używa szabli... 'cosl'