1

Temat: Angielski

Musze pomoc mojemu znajomemu nauczyć sie choć troche jezyka angielskiego, czasu sporo-kilka miesiecy.
Wyjezdza on do Anglii do pracy, nigdy nie mial styczności z jezykiem-jest zupełnie zielony.
Gdyby ktoś mial pod reka jeakies materialy które mogłyby mi pomoc byłbym wdzieczny, przeszukuje internet ale trudno znaleźć coś wartosciowego.
Trafiam wciąż na zbyt trudne rzeczy albo takie które mu sie zupełnie nie przydadza.
Chodzi tu o podstawowa znajomość jezyka-dogadanie sie na dworcu, w sprawie pracy, w sklepie itp.
Nie wiem jak sie za to zabrać neutral Bede wdzięczny za wszytkie linki, e booki czy cokolwiek co moze sie przydac

2

Odp: Angielski

http://www.ang.pl/gramatyka.html http://www.ang.pl/gramatyka.html
bardzo dobra strona

3

Odp: Angielski

coś co stworzył mój kumpel w prostej formi wszystkie czasy są przedstawione daj maila ro ci przesle w lepszej wersji tojest podkreslenia kolorami jest wyodrębnione kilkak rzeczy

Present Simple
Forma: czasownik w formie podstawowej, w 3 osobie liczby pojedynczej ?-s?
Pytania i przeczenia: operator do/does
I agree with her. Do you agree? I do not (don?t) agree.
She agrees with me. Does she agree? She does not (doesn?t) agree.
Okreslenia czasu: every day, often, sometimes, twice a week ...
Uzycie: wyrażanie stanu lub czynnosci charakteryzującej podmiot w sposob staly, prawd ogolnych, czynnosci powtarzających sie, zwyczajowych:
Ske likes chocolate.
The sun rises i he east.
I get up at 8 o?clock.

Present Continous
Forma: czasownik be w czasie teraźniejszym (am, is, are) + czasownik z koncowka -ing
Pytania: inwersja
He is leaving. Is he leaving? He isn?t leaving.
Okreslenia czasu: now, at the moment, at present ...
Uzycie: wyrażanie czynnosci odbywającej sie w danym momencie, w chwili mowienia o niej; czynnosci chwilowej trwającej przez jakiś czas, choć niekoniecznie w chwili mowienia o niej; zaplanowanej i zaaranżowanej czynnosci w niedalekiej przyszlosci:
Why arę you sitting at my desk?
I am staying at the Mariot Hotel.
He is flying to Romę next week.

Past Simple
Forma: czasowniki nieregularne II forma, czsaowniki regularne koncowka żed
Pytania i przeczenia: operator did
We left. Did he leave? She didn?t leave.
She oponed the door. Did she open the door? She didn?t open the door.
Okreslenia czasu: yesterday, last week, in the 1995 ...
Uzycie: wyrazenie czynnosci, ktora odbyła sie w przeszłości i nie ma zwiazku z terazniejszoscia, dotyczy konkretnego czasu lub sytuacji z przeszlosci.
We went to Spain in July.
I lived in london when I was young.

Past Continous
Forma: czasownik be w czasie przeszłym (was, were) + czsownik z koncowka ?ing
Pytania: inwersja
He was shouting. Was he shouting? He wasn?t shouting.
Okreslenia czasu: yesterday at 5 o?clock, when the phoe rang, this time last week...
Uzycie: wyrazenie czynnosci odbywającej sie w danym momencie w przeszlosci, istotna jest czynność a nie końcowy rezultat (po polsku- forma niedokonana)
I was cosking when you called.
What Werę you doing at 7 o?clock last night?

Past Perfect Simple
Forma: czasownik have/has + czasownik nieregularny III forma lub czasownik regularny z koncowka żed
Pytania: inwersja
He has arrived. Have they arrived? They heven?t arrived.
Okreslenia czasu: yet , already, never, ever, for three years ...
Uzycie: wyrażanie czynnosci lub stanu, które wydarzyły sie lub zaczęły w przeszłości oraz które maja ważny zwiazek z terazniejszoscia:
I haven?t talked to him sińce he moved to London.
She has lived in the same house for twenty years.

Present Perfect Continous
Forma: czasownik have/has + been + czasownik z koncowka -ing
Pytania: inwersja
He has been working Have they been working? We haven?t been working.
Okreslenia czasu: yet , already, never, ever, for three years ...
Uzycie: wyrazenie czynnosci, ktora rozpoczęła sie w przeszlosci, trwa nieprzerwanie i trwa jeszcze w chwili, gdy o niej mowa, lub właśnie sie zakończyła oraz ma ważny zwiazek z terazniejszoscia. Istotna jest czynność a nie końcowy rezultat (po polsku- forma niedokonana)
I have been waiting for him for two hours.
She has been writting letters all morning.

Past Perfect
Forma: czasownik had + czasownik nieregularny w III formie lub czsownik regularny z koncowka -ed
Pytania: inwersja
He had gone. Had they gone? I hadn?t gone.
Okreslenia czasu: by 1995, before my last birthday...
Uzycie: wyrazenie czynnosci lub stanu, które wydarzyły sie lub zaczęły przed pewnym momentem przeszłości oraz które maja ważny zwiazek z tymże późniejszym momentem w przeszlosci:
When they arrived, I had already gone home.
It was 1946. The war had finished and had left the army.

Past Perfect Continous
Forma: czasownik had + been + czasownik z koncowka -ing
Pytania: inwersja
He had been safryczulkoHanlping. Hed they been safryczulkoHanlping? We hadn?t been safryczulkoHanlping.
Okreslenia czasu: by 1995, before my last birthday...
Uzycie: wyrazenie czynnosci, ktora zaczęła sie przed pewnym momentem przeszłości oraz ktora ma ważny zwiazek z tymże późniejszym momentem w przeszlosci. Istotna jest czynność a nie końcowy rezultat (po polsku- forma niedokonana):
I had been waiting for him for two hours when he finnaly arrived.
By the time she realised there was nobody in the room, she hed been singing for half Ań hour.

Future Simple
Forma: will + czasownik w formie podstawowej
Pytania: inwersja
We will leave. Will they leave? She will not (won?t) leave.
Okreslenia czasu: next week, tomorrow, tonight, soon, in ten minutes...
Uzycie: wyrazenie czynnosci lub stanu, które beda mialy miejsce w przyszlosci:
She will be 18 next week.
My dog will have a bath tonight.

Future Continuos
Forma: will + czasownik be + czasownik z koncowka -ing
Pytania: inwersja
They will be working. Will they be working? He won?t be working.
Okreslenia czasu: tomorrow at 5 o?clock, this time next week...
Uzycie: wyrażanie czynnosci odbywającej sie w danym momencie w przyszlosci. Istotna jest czynność a nie końcowy rezultat (po polsku- forma niedokonana):
Don?t call me at 7 o?clock, I will be eating supper.
This time tomorrow we will be lying on the beach.

Future Perfect Simple
Forma: will + have + czasownik nieregularny w III formie lub czasownik regularny z koncowka -ed
Pytania: inwersja
She will have left. Will they have left? I won?t have left.
Okreslenia czasu: by the end of year, by my next birthday, by Monday...
Uzycie: wyrazenie czynnosci lub stanow, które wydarza sie lub zaczną przed pewnym momentem w przyszłości oraz które maja ważny zwiazek z tymże późniejszym momentem w przyszlosci:
Come tomorrow at 7:3 I will have had dinner by then.
In 2008 they will have been married for 15 years.

Future Perfect Continous
Forma: will + have + been +czsownik z koncowka -ing
Pytania: inwersja
They will have been working. Will she have been working?
We won?t have been working.
Okreslenia czasu: by the end of year, by my next birthday, by Monday...
Uzycie: wyrazenie czynnosci, ktora zacznie sie przed pewnym momentem w przyszłości oraz ktora ma ważny zwiazek z tymże późniejszym momentem w przyszlosci. Istotna jest czynność a nie końcowy rezultat (po polsku- forma niedokonana):
When you come in the evening, I ?ll be exhausted because I will heve been working for many hours.

4

Odp: Angielski

dzieki za szybki odzew, stronę przeszukam, a co do tych czasów to jemu wystarcza pierwsze trzy

5

Odp: Angielski

jeżeli jest zupełnie zielony to tym bardzie nie nauczy sie BIEGLE (bo o tym mowa) mówić po ang.
Nawet jak dobrze opanuje czasy itp.
nawet bedzie poprawnie tworzył zdania to w rozmowie z angolem bedzie zupełnie zielony.
Co innego jak bedzie tam na miejscu szybko sie zaaklimatyzuje.

6

Odp: Angielski

niespecjalnie rozmumiem o co Ci chodzi, biegle to ja po 5-6 latach nauki nie posluguej sie jezykeim, chodzi o podstawy, jakoś sobei poradze(mam nadzieje) ale jeśliby ktoś mial coś ciekawego dla poczatkujacych to wrzucajcie bez krępacji big_smile

7

Odp: Angielski

Chodzi tu o podstawowa znajomość jezyka-dogadanie sie na dworcu, w sprawie pracy, w sklepie itp.

jeśli nie masz biegle opanowanego jezyka to bedzie ci ciezko sie przyzwyczaić jak pójdziesz gdzieś i będziesz chciał zapytać o drogę a angol odpowie ci w przeciągu paru sekund (uzywajac przy tym dość potocznego jezyka, takiego którego nie ma na lekcjach) to bedzi ci trudno zrozumiec. Ale wszystkiego idzie sie nauczyć z czasem

8

Odp: Angielski

no to właśnie chodzi o to zeby takeigo angola przystopować i potrafić poprosić go zeby powiedział jescze raz i wolniej big_smile jak cie oleje to trzeba znalaezc innego który np pokaze jak dojsc tam czy siam

9

Odp: Angielski

najważniejsze to dużo do niego gadaj - niech sie osłucha
naucz go podstawowych slow
skoro sie uczysz 5-6 lat to powinieneś znac podstawy, forma nauki nie ma znaczenia
wytłumacz mu to tak, zeby zakumal
dobra jest metoda callana dla poczatkujacyhc podobno mozna sie nauczyć jezyka 3 razy szybciej niz normalna metoda i majac z tym styczność musze przyznać ze są na to duze szanse
kup sobie podręcznik do nauki ta metoda to powinniście dac rade a na zasobach internetu to ja bym nie polegał

10

Odp: Angielski

dla poczatkujacych kup jeszcze słownik tematyczny polsko angielski- wybieraj mu najważniejsze slowa niech sie uczy, gramatyki najlepiej uczyć od zaraz, bo trzeba treningu a nie obrycia tutaj, rob spis najważniejszych czasownikow, pisz synonimy, phreasal verbs itp itd.
ucz uzywania zwrotów typu on the other hand- takich co to angole używają na każdym kroku i bez nich ani rusz, a najważniejsze ucz dirty words, co by wiedział jak go obrażają powodzenia

11

Odp: Angielski

wiessz co mozan pogadać na czacie , tez nauka

12

Odp: Angielski

dzieki za rady, o czacie nie pomyślałem big_smile bedzie dobrze big_smile mam juz tyroche materialow na poczatek i mala wizje tych wykładów big_smile

13

Odp: Angielski

o mi sie tp teraz na pićtek przyda dobrze ze zobaczyłem bo nie prowdze zeszytu i nie mam sie z czego nauczyć

14

Odp: Angielski

ważne zeby osłuchał sie z jezykiem. Niech słucha rozmow z kaset, oglada tv, np. BBC;
Z wlasnego doswiadczenia wiem,ze najszybciej nauczy sie podczs pobytu w Anglii. Wtedy bedzie zmuszony do rozmowy i zmobilizuje sie do nauki. Kilka lat temu wyjechałam z Polski z rodzicami i nie rozumiałam ani slowa po francusku...a teraz ; wiec niech kumpel opanuje jakieś podstawy które nawet znajdzie w jakiś podręcznikach dla szkol podstawowych moze ma mlodsze rodzeństwo a reszta to kwestia czasu i obycia z jezykiem.

życzę powodzenia

15

Odp: Angielski

jakiś czas temu znalazłem swietna strone: http://6plus.interklasa.pl/szesc/strony/str538.htm http://6plus.interklasa.pl/szesc/strony/str538.htm
jest naprawdę niezla, mozna tam znaleźć bardzo wiele przydatnych rzeczy big_smile

witam Ań forum i dziekuje za rade