Temat: Weglowodany
węglowodany stanowią najpoważniejsze 1rod3o energii w ?ywieniu człowieka, zarówno tej natychmiastowej, jak i przechowywanej.
Wyro?nia sie trzy klasy weglowodanow:
Monosacharydy (jednocukry: glukoza i fruktoza) - są proste w budowie i stanowią podstawowy składnik weglowodanow.
Disacharydy (dwucukry) - Składaja sie z dwóch jednocukrow. Przyk3adami dwucukrów są cukier kuchenny (sacharoza), który zbudowany jest z fruktozy i glukozy, oraz cukier mleczny (laktoza), ktora składa sie z galaktozy i glukozy.
Polisacharydy (wielocukry) - W skład wielocukrów wchodzi wiele jednocukrow. Przyk3adem może tu być skrobia (chleb, owoce, ziarno, makaron, ryż).
węglowodany powinny stanowią w przybliżeniu 60% zapotrzebowania kalorycznego. Dlatego, przeliczając to na 3 kalorii dziennego zapotrzebowania rowna sie to 18 kaloriom otrzymanym z weglowodanow.
jeśli ilość dostarczanych węglowodanów jest niewystarczajaca, organizm zaczyna zu?ywaa bialko jako substrat energetyczny, nawet do tego stopnia, że spalane są tkanki miesni w tym celu.
Enzymy trawiące w jelicie cienkim rozbijają węglowodany na cząsteczki glukozy. Glukoza może zostać wykorzystana od razu, albo przechowywana pod postacią glikogenu w miesniach, albo w watrobie. mięśnie mogą zmagazynowaa tyle glikogenu, ile starczy3oby na 20-minutowy wydatek energetyczny. We krwi znajduje sie wystarczajaca ilość glukozy na 1 godzinę pracy. Jeżeli steżenie glukozy osiąga poziom maksymalny, a wszystkie miejsca gromadzenia glikogenu są pe3ne, wtedy nadmiar cukru jest w watrobie przekszta3cany w tłuszcz i przechowywany w tkance i komorkach tłuszczowych. Tak naprawde, nie istnieją jakiekolwiek granice ilosci tłuszczu, które cia3o może zmagazynowaa. Wed3ug badan przeprowadzonych na Uniwersytecie Massachusetts, węglowodany są zwykle przekszta3cane w tłuszcz w 75%, przy czym około 25% z nich jest wykorzystywane w samym procesie transformacji.
lek. med. Anna Pieczarowska